Про пошуки коропа

В цій статті приведемо поради відомого рибалки Поля Третена про пошуки коропа, які були опубліковані у журналі Рыболовный мир 6/2011.

Прибувши на незнайомий водойму, Поль Третен ніколи не поспішає розбивати табір і розкладати снасті. Він переконаний в тому, що спочатку треба знайти найбільш перспективні ділянки, на яких короп годується, або ті ділянки на водоймі, які він хоча б регулярно відвідує. Помилкою деяких рибалок є те, що вони мають звичку ловити в тому місці, де їм просто зручно, де, наприклад, є зручний підхід до води, і про те, чи відвідує ці місця короп, навіть не замислюються. Але коропу все одно, наскільки зручно рибалці. У нього на водоймі є свої стежки, якими він переміщається, є ділянки, де він годується і де відчуває себе в безпеці. Так що, якщо хочете бути з уловом, ніколи не варто поспішати розбивати табір і закидати снасті у будь-якому місці.

Шукати місце радимо з поплавцем-маркером – незамінний інструмент при вивченні водойми. Поль впевнений в тому, що час, витрачений на вивчення водойми, в тому числі і з використанням «маркера», ні в якому разі не варто вважати змарнованим – отримані знання про водойму обов’язково принесуть свої дивіденди в процесі ловіння коропа.

Багато рибалок при виборі місця лову намагаються враховувати напрям вітру – відразу по приїзду на водойму відправляються на той берег, у який б’є прибійна хвиля. Вони абсолютно впевнені в тому, що короп завжди слідує за вітром до того берега. Пояснення цьому те, що вважається, що вітер призводить до течії, яка  приносить до навітряного берегу багато їжі. Крім того хвилі при битті об берег вимивають з нього всіляких черв’ячків і личинок. З іншої сторони вітер відштовхує теплу воду, і в результаті яка опускається глибше. А оскільки короп – риба теплолюбна  то і опускається слідом за теплою водою на глибину, тобто ближче до дна.

Деякі рибалки, які приїжджають на водойми на кілька годин, часто дуже люблять ловити на мілинах.  На мілини короп любить приходити погрітись після холодного ранку.

Але якщо ви приїхали на водойму на довгий час (два або три дня), як роблять багато карп’ятників, то вам до вибору місця треба поставитися дуже і дуже серйозно. Адже вітер може помінятися, ранок може бути похмурим, а вибране вами місце повинно «працювати» в будь-якому випадку.

Пошук коропа, пошук місць його постійних стоянок – найскладніша, але в той же час і сама цікава задача. Починати треба з візуального вивчення водойми – не поспішаючи пройдіться по березі, все розгляньте. Як відомо, короп часто видає свою присутність сплесками. І якщо такі сплески вам вдалося виявити, треба обов’язково звернути особливу увагу на ті на ділянки водойми, де вони відбуваються регулярно. Присутність риби можна визначити не тільки по її сплесках. Якщо на березі є якісь височини, то підніміться на них (можна навіть залізти на дерево). З цих мість простіше побачити коропів, що годуються біля поверхні.

Але може бути ситуація, що Ви не побачили явних ознак присутності коропів на водоймі. В даному випадку необхідно продовжити шукати перспективні місця. Такими перспективними місцями, по суті, є практично всі місця на водоймі, які чимось виділяються від загальної водойми. Яскравим прикладом є перепади глибин або так звані бровки.

Щоб швидко знайти такі місця, необхідно придивитись до рельєфу берега. В більшості випадку рельєф водойми буде повторювати рельєф берега. Наприклад, якщо берег крутий, то дуже велика вірогідність того, що глибина і ямки знаходяться прямо в безпосередній близькості від нього. При цьому ями будуть великими. І навпаки, якщо берег пологий, то так само плавно зростають і глибини – біля берега буде мілина.

Обов’язково треба звернути увагу на всі особливості прилеглої до водойми місцевості. І якщо, скажімо, на березі до водойми примикає яр, то і на дні буде його продовження. А подібні перепади глибин – це завжди місця скупчення риби.

Наступні завжди потенційно цікаві місця, виявити які зовсім не складно – кордони водної рослинності та проходи між полями водоростей. Багато рибалок не люблять ловити біля водоростей, так як є велика імовірність зацепів та втікання коропа у рослинність. Але з таким підходом важко погодитися: якщо ми будемо ловити тільки в зручних місцях, то навряд чи у нас будуть гарні улови. Короп серед водоростей знаходить собі і корм, і укриття, а тому його майже завжди там можна знайти. А при правильній тактиці ловлі його можна і зловити. Тільки вибираючи місце серед водоростей важливо пам’ятати, що вони виділяють кисень у воду лише вдень. А вночі ж навпаки, вони його поглинають. А тому може так статися, що навіть вельми перспективна ділянка має цілком визначений графік відвідувань його коропами. І в цьому випадку в ночі доведеться переносити свої снасті в інше місце.

Говорячи про водорості,  особливо хотілося б виділити поля латаття. Ці рослини також дають притулок і їжу коропам, але мають з точки зору рибалки ще й цілий ряд інших переваг. Перш за все, в заростях латать завжди є чисті місця, так звані «вікна», де вмілий рибалка може розташувати свої снасті. Крім того, дивлячись на плантації латаття, можна з високою ймовірністю судити про рельєф дна. Ближня кромка латать зазвичай йде уздовж якоїсь бровки і в точності повторює її конфігурацію. А наявність поруч з водоростями ще й перепаду глибин робить такі місця вдвічі привабливіше.

латаття

латаття

Отже, все, що можна було побачити при візуальному вивченні, ми побачили, і тепер для отримання більш повної інформації про водойму нам не обійтися без снасті з поплавцем-маркером. Використання «маркера» дає можливість детально вивчити особливості обраного вами в результаті візуальної розвідки місця.

Саме «маркер» може вам допомогти знайти на ділянці якусь «родзинку»: бровку, кромку водоростей, корч або хоча б просто ділянку твердого грунту на замуленому просторі. Якщо при вивченні рельєфу дна вам вдалося виявити якусь піднесеність, обов’язково зафіксуйте її розташування. В даному випадку одну снасть можна закинути на верхівку цього підводного горбика, а іншу – знизу горбика. Подібним чином можна поступити і при виявленні бровки – одна снасть зверху, інша – знизу. Покльовки покажуть, де ходить короп – під бровкою або зверху неї. Найскладніший варіант – це рівна, сильно замулена ділянка. У цьому випадку треба шукати більш тверду ділянку для закидання снастей. Якщо немає такого місця, потрібно шукати якусь нерівність або інший перепад глибин.

Дуже добре, якщо вам вдасться виявити корч або затоплене дерево, оскільки саме там, як правило, ховаються найбільш великі коропи. Судити про наявність корчів у водоймі можна і візуально – вони стирчать з води гілочкам, а можна потрапити на них, вже працюючи «маркером». Якщо ви знайшли корча, то розвідку спочатку можна провести без поплавця – просто грузилом. Таким чином можна визначити межі затопленого дерева і знайти в ньому проходи. Коли кордони і чисті місця визначені, необхідно поплавцем-маркером проміряти глибини, постаратися знайти в безпосередній близькості їх перепади. Після вивчення всіх особливостей, можна з упевненістю розробляти стратегію ловіння коропа. Зазвичай прикормлюється чиста ділянка на відстані в 3-4 метри від корчів. Туди потім закидаються і снасті.

Ще одна категорія дуже перспективних місць – колонії черепашок. Такі місця, якщо вони є на водоймі, обов’язково треба знайти і там пробувати ловити. Тому що будь-який досвідчений рибалка вам скаже: де черепашка – там і короп. І не тільки тому, що це природний корм риби. Черепашки живуть тільки в найкращих місцях ставків і озер, на ділянках з самою чистою й багатою киснем водою. Це свого роду індикатори чистоти і екологічного благополуччя водойми. У таких місцях, як правило, є або вихід джерел, або якась підводна течія. Одним словом, черепашки не живуть лише б де. А тому короп часто відвідує такі місця навіть не з метою поласувати самими молюсками, а просто виходить на добру воду. Тобто ситий короп або голодний, він все одно рано чи пізно в районі колонії молюсків з’явиться.

Знайти скупчення черепашок нескладно. Тут дещо важче чітко визначити для себе, що це саме колонія молюсків, а не гравій або коріння дерев – по тому, як стукає грузило, судити складно. Однак досвідчені рибалки роблять це практично безпомилково – вони дізнаються за характерними свіжим порізами на грузилі.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.