Як успішно ловити на фідер

Фідер має значну популярність і, треба зазначити, популярність цілком заслужену, адже на тлі загального вельми істотного зльоту цін на снасті і прикормку, він залишається, мабуть, одним із самих бюджетних і технічно простих способів лову мирної риби.

Давайте розберемося в основних моментах, які роблять фідерного лову настільки ефективною.

Фідерне вудилище має вершинку яка служить сигналізатором клювання, волосінь, безінерційну котушку, оснащення та годівницю. Але для того, щоб налаштувати цей ансамбль і змусити його виконати задумане вами, потрібно докласти чимало зусиль.

Основою успішної лову є використання прикормки. Техніка і тактика підгодовування можуть бути різними. Підгодовування повинно бути досить багато, прикормка повинна бути присутня в місці лову постійно і розташовуватися в обраній точці якомога більш компактно. Робиться все це з однією метою – риба повинна стояти на підгодовуванні максимально щільно. Чим точніше підгодовування, тим більше концентрація риби і тим швидше піде клювання.

Фідер має виконувати такі функції: привада риби в обрану точку завдяки достатній кількості прикормки, висока чутливість снасті і постійна присутність насадки в зоні лову. Фідер дозволяє вести ловлю на значній відстані від берега, там, де риба проявляє меншу обережність.

Компактне розміщення підгодовування у вибраній точці лову досягається в першу чергу високою точністю кидків. Без регулярного тренування цієї техніки не освоїти. Однак нерідко доводилося спостерігати на водоймі рибалок, котрі закидали снасть «на око». Смію вас запевнити, що така методика дозволить не залишитися без риби тільки при повсюдному і беззастережному клюванні, іменованому «жор» і випадаючому на середньостатистичного риболова не частіше пару разів у році.

Щоб істотно зменшити розкид по сторонам (ліво – право) досить вибрати помітний орієнтир на протилежному березі, запам’ятати його гарненько і намагатися виконувати закидання строго по наміченій лінії. Для фіксації дальності волосінь поміщається в спеціальний затиск на шпулі котушки. Під час польоту годівниці фідер тримають майже вертикально, злегка відхиляючи його в сторону точки падіння. Вибравши всю волосінь до затискача на шпулі, годівниця, плавно загальмована гнучким вудилищем, впаде в воду тихо і акуратно, а поводок не заплутається. У момент торкання годівницею води можна трохи подати фідер вперед, щоб ще більше пом’якшити падіння.

До речі, рекомендую обов’язково запам’ятовувати кількість оборотів ручки котушки, необхідне для повного вимотування оснащення. При обриві годівниці або заміні вудилища ви легко зможете продовжити ловлю на прикормленному місці. Але точний закид це ще тільки половина справи. Важливо, щоб годівниця падала на дно завжди в одному місці, причому саме в тому, яке і було намічено після проміру глибини. Тут новачка теж можуть очікувати сюрпризи.

На самому початку риболовлі зазвичай виконують початкове прикормлення шляхом серії закидів з годівницею збільшеного об’єму. І дуже часто рибалка годує одну точку, а ловить потім зовсім в інший, навіть не підозрюючи про це. Як же так виходить? Та дуже просто. Якщо при прикормленні рибалка тримає вудилище, яке спрямоване у бік водойми, а під час лову має його паралельно берегової лінії, то точка лову зміщується в бік берега від підгодованого раніше місця приблизно на довжину вудилища. Щоб цього не сталося, виконуючи прикормлення, краще діяти за таким же алгоритмом, як і під час лову – після закидання класти вудилище на підставки. І пам’ятати, що подібну помилку можна зробити при вимірюванні глибини. Закриваючи після закидання дужку укладача волосінні, багато хто по інерції роблять два-три оберти ручкою котушки. Два обороти на сучасній безінерційній котушці – це близько півтора метрів. Дистанція лову ще раз скоротилася. Складіть всі ці помилки разом і ось вам результат – при вимірюванні знайшли нижню бровку, загодували ямку, а ловимо на верхній бровці. І дивуємося, що погано клює.

Сподіваюся, з точністю всі більш-менш ясно. Тепер поговоримо про прикормки. В цілому відмінностей від поплавкового лову не дуже багато. Широко використовуються сухі суміші вітчизняних та зарубіжних виробників, а також високопоживні компоненти рослинного і тваринного походження.

Основна помилка початківців – сильне перезволоження прикормки. Набита в годівницю ліпка суміш здатна якось працювати і залучати рибу хіба що на дуже великій течії. А між тим критерії вологості робочої прикормки досить прості. Вона не повинна вилітати з годівниці навіть при потужному закиданні і не повинна повертатися в годівниці назад на берег після чергової підсічки.

Дуже рідко для приготування фідерної прикормки використовуються земля або глина. Головне призначення грунтів – це обваження суміші, збільшення часу розмивання на течії і збіднення підгодовування. Годівниця доставить на дно найлегшу суміш, а час вимивання підгодовування на течії легко варіювати формою годівниці і щільністю наповнення її підгодовуванням. Збіднення ж суміші в фідері може знадобитися вкрай рідко. І потім, для досягнення цієї мети досить просто зменшити розмір годівниці. Набагато частіше доводиться вирішувати зворотну задачу – підтримувати достатньо високий темп пригодовування, щоб не упустити активну рибу.

Найголовнішу зброю фідеріста в боротьбі за підвищення чутливості снасті – це використання плетеної жилки. Плетінка має масу переваг: мала розтяжність, висока міцність, стійкість до зношування. Завдяки своїй низькій розтяжності вона здатна передати на вершинку найменший дотик риби до насадки. Але про деякі особливості її використання завжди треба пам’ятати.

Нерідко доводилося спостерігати таку картину. Рибалка завмер над фідером, гіпнотизуючи вершинку в очікуванні клювання. І ось вона трапилася. Різкий кидок тіла, вудлище в руках, потужна широка підсічка – хлоп! І слідом розчарований видих – обрив! Залишається лише розводити руками, розповідаючи сусідам про передбачуваний розмір трофея. Адже плетінка відмінно передає зусилля в обох напрямках і сильне підсікання з нею не потрібне. Як іноді жартують досвідчені фідерісти, досить просто зняти вудилище з підставки.

Підвищені вимоги плетінка пред’являє і до снастей. Перезакиди у фідерній ловлі робляться часто, а вага годівниць буває досить значною. Тому кільця вудилища і ролик котушки повинні мати підвищену зносостійкість, а фрикціон – великий діапазон регулювання і здатність працювати бездоганно. При виведенні риби плетінка, на відміну від звичайної моно-жилки, ривків риби не амортизує. Все навантаження припадає на вудлище та на фрикціон. І на найслабша ланка – поводок. Він-то частіше за все і не витримує. Тому в процесі виведення фрикціон треба послабити таким чином, щоб при ривках риби котушка здавала волосінь, не піддаючи поводок критичним навантаженням. А ось перед закиданням фрикціон навпаки варто затягти. Адже якщо при потужному силовому кидку шпуля провернеться і здасть волосінь, плетінка може прорізати палець до кістки. Саме тому досвідчені фідерісти радять купувати котушки з прапорцем швидкого регулювання фрикційних, а вказівний палець при лові з важкими годівницями на дальніх дистанціях заклеювати пластиром в тому місці, де на ньому при закиданні лежить волосінь.

Застосування в фідерних оснащеннях спеціальних трубочок-протизакручувачів не є помилкою, але істотно погіршує чутливість і в деяких випадках відлякує рибу. Та й взагалі в сучасному фідері варіанти оснащень, в яких волосінь проходить усередині трубочки або годівниці, якось не прижилися. Досвідчені фідерісти переконані, що чим менше деталей в оснащенні, тим краще і стабільніше вона працює.

Саме тому найбільшого поширення набули патерностер (оснащення Стіва Гарднера), а також симетрична і несиметрична петлі. Окрім простоти конструкції, вони мають ще одну схожість – кінцевою точкою всіх цих оснасток є годівниця, а поводок кріпиться трохи вище. При цьому навіть обережні клювання безперешкодно передаються на вершинку вудилища. Але тільки в тому випадку, якщо вона підібрана правильно.

Патерностер (оснащення Стіва Гарднера)

Патерностер (оснащення Стіва Гарднера)

Жорсткість вершинки повинна відповідати вазі годівниці і загальних умов лову. У випадку, коли ловіння ведеться на водоймах зі стоячою водою, вершинка в робочому положенні повинна бути лише злегка зігнута. Вага годівниці підбирається таким чином, щоб закид на потрібну дистанцію можна було виконати без надмірного зусилля, а оснащення чітко фіксувалася в точці лову. Занадто важка годівниця буде якорем лежати на дні, а надто легка – постійно зміщуватися з підгодованого місця.

Не самим правильним рішенням буде починати освоєння нової для себе снасті в дуже важких умовах – на водоймах з сильним або змінним течією, складним рельєфом, великою шаром мулу на дні, а також у місцях, що вимагають дуже далекого закидання. Краще для цієї мети вибрати стоячу водойму з чистим, пологим берегом, рівним дном і достатньою кількістю риби.

Типові помилки

Найголовніша помилка є в тією, що, використовуючи декілька вудилищ, можна зловити набагато більше риби. Це не так. Конструкція фідерних оснасток не розрахована на самопідсічку. Рибалка постійно повинен знаходитися поряд з вудилищем і підсікати негайно. Та й годувати ефективно кілька точок у початківця навряд чи вийде, навіть якщо він розмістить всі вудилища на одній підставці.

Ніякої користі не буде від застосування в фідернлик оснащенні двох і більше повідків. А будуть постійні заплутування, порожні клювання і в результаті – втрата дорогоцінного часу. Частенько за звичкою багато хто продовжує користуватися надто товстою волосінню. В фідері від неї одна шкода. Знижується чутливість снасті, зменшується дальність закидання.

Найпоширеніша помилка в тактичному плані – це закинути снасть у воду, сісти поруч і терпляче чекати клювання. Будь негативний результат – відсутність клювань, непомітно об’їдання насадка, нереалізовані підсічки – повинен негайно спонукати рибалку до активних дій з пошуку рішень. Навіть незначні зміни в оснащенні, наживки, прикормки, дистанції лову здатні сильно змінити ситуацію. Постійна робота з снастю, пошук і експерименти не тільки сприяють поліпшенню клювання, але і дозволяють придбати безцінний особистий досвід.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.