Category Archives: Календар рибалки

Погода і рибалка

Погода – це стан атмосфери в певний проміжок часу. Вона характеризується конкретними значеннями: атмосферним тиском, температурою повітря, силою і напрямом вітру, вологістю, хмарністю і опадами. Всі елементи погоди тісно взаємозв’язані. Наприклад, зміна сили і напряму вітру спричиняє за собою підвищення або пониження температури повітря, у зв’язку з цим збільшується або зменшується хмарність, випадають опади або наступає ясна погода і т.д.

Народних прогнозів і прикмет вдалого рибного лову багато. Риболови різних професій і віків, збираючись на рибалку, аналізують всі відомості про майбутню погоду. Враховуючи народні прикмети про стан і можливий розвиток погоди, погоджуючи з прогнозом гідрометцентру, який дає відомості про неї на обширніших територіях, використовуючи свій досвід, застосовуючи відповідні снасті і приманку, риболов може розраховувати на вдалу рибалку і прекрасний відпочинок. Стан погоди на майбутній день рибного лову можна дізнатися, якщо уважно придивитися до місяця, зірок, сонця, що заходить. Передбачити погоду можна по хмарах і вітрі, за кольором зорі, веселки і іншим явищам в атмосфері, а також поведінці тварин, птахів і т.д.

На нашому ресурсі про погоду можна почитати наступні статті:
Вплив зміни атмосферного тиску на рибу
Астрономічний та місячний календар рибалки
Прикмети переходу до негоди
Прикмети гарної стійкої погоди
Як температура впливає на кльов риби?

Вплив зміни атмосферного тиску на рибу

Відомо, що пониження або різке підвищення атмосферного тиску приводить до погіршення клювання, яке поновлюється через декілька днів. Знаходячись на певній глибині, риба при збільшенні атмосферного тиску піднімається у верхні шари води, а при пониженні йде на глибину. Але не слід забувати, що нормальний тиск для кожного водоймища різний, оскільки атмосферний тиск може посилюватися або ослаблятися рівнем води у водоймищі. Досвід показує, що особливо це помітно при лові на зарегульованих водосховищах, річках, де рівень води протягом доби значно міняється. Коли знижується рівень води у водоймищах (озерах, водосховищах, річках), то клювання риби погіршується або припиняється абсолютно до тих пір, поки рівень стабілізується. Риба в цей час відходить від берега на глибину.

Відмічено, що клювання риби поновлюється через 1-2 годин після того, як рівень води у водоймищі встановився, а іноді через двоє і навіть три доби після змін атмосферного тиску, що відбулися.

Задовільне клювання може бути і при високому тиску, якщо воно тримається тривалий час. На перепади атмосферного тиску і тиску води у водоймищі кожен вид риб реагує по-різному. Атмосферний тиск періодично змінюється протягом доби, його можна зміряти тільки спеціальним приладом – барометром.

У добовому циклі є два мінімуми і два максимуми. Мінімуми спостерігаються в 3-4 і 14-16 год і максимумах – в 9-10 і 21-22 год. При цьому коливання тиску бувають в межах 1-2 мм.рт.ст.

Рибалка в червні

Червень – перший місяць літа. У червні найкоротші ночі в році, дні сонячні, теплі. Вода прогрівається достатньо сильно – до 20 градусів. Озера, ставки і затоки рясно покриваються ряскою, кубушками, лататтям. У воді дуже багато комах, їх личинок, черв’яків, а також різного планктону, рачків і іншого улюбленого корму для риб. Коропів можна виявити по характерному чавканню в чагарниках молодняка очерету.

Ловити в червні рибу рекомендують удосвіта і перед заходом. Приманки, використовувані весною, вже неактуальніші. Рибакам в червні доведеться запастися опаришами, личинками ручейника, зайнятися ловом бабок, великих мух, які вважаються ласощами для риби. Тому спробувати їх можна лише в двох випадках: по-перше, якщо комаха впала на воду, а по-друге, на гачку риболова! Ловити можна як з берега, так і з човна.

У червні можна ловити як на гачок на поплавцевій вудці, так і на донку, на спінінг, на блешню, на живця, на кухлі і жерлиці. Наживки краще змішувати і міняти час від часу, оскільки риба починає вередувати, у достать наївшись. Загалом – кому що більше подобається, а також, дивлячись кого хочете зловити! До кожної риби потрібні свій підхід, своя прикормка, своя насадка, своя снасть і своя пристрасть!

Астрономічний та місячний календар рибалки

Повний місяць

Повний місяць

Останніми роками серед американських риболовів набула поширення теорія “Солун”, яка визнана і в Європі. Згідно цієї теорії переважний вплив на життя і поведінку риби надають сонце і місяць. Місяць впливає своїм тяжінням і відбитими променями сонця на життєдіяльність риб понад усе інших чинників і дає змогу визначити час “великого” і “малого” клювання. З 1966 р. і у нас стали з’являтися календарі і таблиці, побудовані на теорії “Солун”.

У журналі “Рибництво і рибальство” № 4 за 1972 р. С. Подвальний наводить початкові дані, які повинні допомогти побудувати на підставі астрономічних спостережень графік прогнозу інтенсивності клювання на будь-який день року. Цей прогноз будується за допомогою таблиць, які визначають в балах інтенсивність клювання залежно від пори року, доби і фаз місяця:
1 бал – дуже погане клювання;
2 бали – поганий;
3 бали – задовільний;
4 бали – хороший.

Для прогнозу враховуються всі бали, відповідні конкретній даті і часу доби, вказаної в графах табл. 1, 2 і 3. Діленням суми на кількість використаних даних виводиться середній бал, який і визначає інтенсивність клювання.

Таблиця 1. Річні оцінки зміни кльову

Час Оцінка кльову, бали Час Оцінка кльову, бали
Зима
1
Літо
1
Пізня зима
2
Пізнє літо
2
Рання весна
3
Рання осінь
3
Весна
4
Осінь
4
Пізня весна
3
Пізня осінь
3
Раннє літо
2
Рання зима
2
Таблиця 2. Оцінка кльову за фазами місяця

Фаза місяця Оцінка кльову, бали Фаза місяця Оцінка кльову, бали
Новий місяць
1
Повний місяць
1
Пізній місяць
2
Пізній місяць
2
Рання 1-ша четверть
3
Рання остання четверть
3
1-ша четверть
4
Остання четверть
4
Пізня 1-ша четверть
3
Пізня остання четверть
3
Ранній місяць
2
Ранній місяць
2
Таблиця 3. Оцінка кльову за часом доби

Час доби Оцінка кльову, бали Час доби Оцінка кльову, бали
Північ
1
Південь
1
2-га половина ночі
2
2-га половина дня
2
Ранній ранок
3
Ранній вечір
3
Ранок
4
Вечір
4
Пізній ранок
3
Пізній вечір
3
1-ша половина дня
2
1-ша половина ночі
2

Заперечувати вплив сонця і фаз місяця на життя земних істот неможливо. В даний час наукою прослідковані цикли, пов’язані з обертанням землі по відношенню до місяця (28-денні) і зірок (27-денні), за час яких сонце здійснює один оборот навколо своєї осі, а також досить синхронні періодичні зміни сонячної активності і фаз місяця. Зміни ритму життя земних істот простежуються і залежно від ритму життя істот, що є їх їжею. Ці ритми ділять на часові, добові, сезонні, річні і т.д. Зрушення часових, денних, сезонних і інших ритмів найчастіше компенсується їх позитивними або негативними діями, проте можливі і збіги, які можуть привести до нещасть і катастроф по відношенню до деяких живих істот. У таких випадках (зовсім не календарно-систематичних) вплив сонця і місяця може дати відчутні для риби і риболовів наслідки. Проте хочеться застерегти риболовів від сліпої віри в безпомилковість будь-яких таблиць, графіків і календарів, побудованих на основі астрономічних календарних даних. При їх складанні не враховується головне – вплив на життєдіяльність риб численних явищ природи.

Як можна нехтувати такими явищами, як повінь, поява шуги на річках і льоду па озерах? Відомо, що перший лід – період інтенсивного клювання ряду риб, свято риболова, а в період повені і з появою шуги риби припиняють клювання незалежно від фаз місяця. Теплолюбиві риби – сом, сазан, короп, линь, карась і лящ краще харчуються якраз влітку – в теплу погоду. Влітку клювання краще в другій половині ночі і на зорі, а вранці і увечері – значно гірше. Весною і восени краще клювання частіше буває пізнім ранком і вечором. Взимку на багатьох водоймищах клювання починається пізнім ранком або опівдні.

Саме собою зрозуміло, що у будь-який час року і доби, при будь-яких фазах місяця нестійка погода, сильні вітри і інші природні явища не тільки знижують інтенсивність клювання, але і викликають припинення його. Вплив фаз місяця помітно лише в гарну стійку погоду, коли в повний місяць сонце і місяць “зустрічаються”, тобто місяць видно при заході сонця. Проте в повний місяць буває хороше клювання ляща, судака і форелі вночі. У похмуру погоду, коли небо повністю затягнуте хмарами, вплив фаз місяця зовсім не помітно. Словом, створити на основі календарних даних графіки клювання неможливо.

Багато що про життєдіяльність риб доводиться пізнавати самим риболовам. Коли учених-іхтіологів, наприклад, питають про умови і час клювання, вони відповідають: риба харчується тоді, коли вона голодна.

Як бачите, у області риболовецького спорту ще багато загадок. Проте не забувайте, що головна краса і захопливість рибалки полягає у вічній таємниці, чарівності очікування клювання і боротьбі з крупною рибою, зіставлення її силі якнайтоншої снасті і майстерності риболова. Якщо все наперед буде відомо, рибалка значною мірою втратить свою привабливість: адже людину відрізняє вікова тяга до розгадок таємниць, досліджень і боротьби.

Календар рибалки на червень

Червень. Продовжується лов голавля на хруща. Уклейка добре бере на мушку (з поверхні). Краще клювання густери з дна на черв’яка і хліб біля берегів в глибокій і тихій воді. Лов підвуста і плітки на зелень (водорості) на бистрині. У другій половині форель з річок йде в струмки або тримається біля ключів (у північно-західних і західних областях). З середини лов язів на коника (нахлистом, без поплавця і грузила) в глибоких і міцних місцях. Лящ переважно перестає брати на вудку. Піскар в кінці місяця переходить з перекатів на глибші місця з піщаним дном і продовжує ловитися на черв’яка.

Літня рибалка

Літо. Вода прогрілася, відкрився купальний сезон. Сильно розрослися водорості. З початком літа багато видів риб, закінчивши нерест, розбрідаються по водоймищу і займають більш менш постійні місця і від них далеко не відходять.

З розростанням водоростей у воді з’являється багато різноманітної їжі. Відгодувавшись, риба стає вередливою. Вибір приманок в цю пору часто вирішує успіх лову. Абсолютно необхідними стають привада і прикормка. У прикормку необхідно додати частину приманок, на які збираєшся ловити.
Привада і прикорма повинні бути зовні схожі з приманками, призначеними для лову. Підгодовувати слід дрібними порціями, щоб не допускати переїдання риби. Слід звертати особливу увагу на періодичність в застосуванні цілого ряду приманок. Кожна з них добра для свого часу. Якщо взимку вибір приманок обмежений, а весною зголодніла риба охоче бере багато приманок, то влітку вона часто, майже постійно, міняє свої смаки.
Треба частіше застосовувати коників, оводів, жуків, гусениць і інших комах.
Освітлення води вимагає від риболова строгого дотримання правил маскування. Повідці і жилку на донних і поплавцевих вудках, необхідно офарбувати в колір водоростей або дна, вудилище – в сіро-зелений або бурий. Так само забарвлюються ручка і шнур жерлиці. Закидування повинно бути безшумне, щоб снасть лягала на воду без сплеску. Рухи риболова – плавними і теж безшумними.
Часто вранці риба піднімається в півводи і до поверхні, де підбирає комах, що вночі потрапили у воду. Цьому сприяють і поверхневі шари води, що охолодилися за ніч, більш насичені киснем. Лише пізнім ранком, з обігрівом повітря, риба йде в глибини (до дна), де і продовжує годуватися. Цим пояснюється пізніше почало клювання з дна в деякі літні дні.
Настання спеки в безвітряну погоду сильно підвищує температуру верхніх шарів води, що часто ослаблює клювання багатьох видів риб. Вони годуються тільки в найпрохолодніший час доби – з другої половини ночі до сходу сонця; з першими його променями риба йде в тінь, глибини, ховається в нори, подмоїни, під корчі. На малопроточних водоймищах риба йде до джерел і в густі водорості. Але не всякі водорості привертають рибу влітку. Вона вважає за краще триматися у чагарників хвощів і рдестів, не уникає латаття і кубушок, а також очеретів. Але під час вітрів покидає очерети із-за їх шуму. Важко знайти рибу в чагарниках елодєї,”водяної чуми”,  і роголіста.
Масові вильоти комах, особливо бабки і ручейника, примушують рибу підніматися до поверхні води. Це перш за все язь, голавль, харіус, форель, уклейка, червонопірка, елець і жерех, а також плітка, густера і лящ. Іноді навіть окунь, судак, короп і карась не відмовляються поласувати падаючими на воду комахами, а також спливаючими на поверхню її личинками.
Якщо риба вистрибує з води, хватаючи комах з поверхні води, слід ловити її нахлистом або поплавцевою вудкою зверху і саме на комахах, що вилетіли, або на їх личинки. Інші приманки в такий час вона майже не бере.
У жарку погоду вітри будь-яких напрямів, хмарність, похолодання, дощ і туман значно покращують клювання всіх риб. Особливо сприятливо позначається все це на малопроточних водоймищах.
Холодолюбиві риби – форель, харіус і інші лососеві в спеу клюють лише в холодноводних водоймищах. Тримаються густозатененних місць, порогів і джерел. Клювання поліпшується при похолоданні, в похмуру, дощову погоду і після грози. Сильне прибуття дощової води в річках примушує рибу підніматися проти течії, підходити до берегів, входити в розливи.
З прибуттям води риба спочатку підсилює клювання, іноді до жора, але з помутнінням її клювання спадає і припиняється до прояснення. При помутнінні вод тільки впадаючої притоки риба збирається у струменів каламутної води. Тут вона підбирає змиту водою живність.
Для лову плітки кращою погодою в літній час є непогожа з теплим дощиком, і перед погіршенням погоди, коли дим багаття стелеться по землі.
Щука весь сезон добре бере лише у сутінках і в похмуру погоду. При сильних вітрах відходить від берегів до краю водоростей. Під час дощу підходить до берегів. У тиху, ясну погоду тримається мілин і берегів, порослих водоростями. На живця і мертву рибку на снасточці бере краще, ніж на штучні приманки.
Сильне розростання водоростей в багатьох місцях утрудняє і обмежує лов донними вудками, кухлями, доріжкою і спінінгом.
Хижаки від’їлися, сталі ледачі, малорухливі. Тільки до кінця літа стає успішною лов їх у вікнах водоростей поплавцевою вудкою з живцем або на крупну блешню з мальком.

Характерною особливістю літнього сезону є застосування риболовами пахучих речовин для присмачення приманок і прикормки: різних масел, а також анісового і інших, ванілі, валеріани, м’яти, камфори і т.д. Проте треба відмітити, що їх застосування у великих дозах, особливо в стоячих водах, швидше відлякує, ніж привертає рибу. Наприклад, анісове масло не слід додавати до приманки, досить крапнути на палець, яким потім потерти повідець у гачка.
Корисні пахучі добавки тільки при лові вночі або в каламутній, непрозорій воді, притому для риб, які шукають їжу за допомогою нюху.
Влітку особливо великий вплив погоди на клювання і місцеперебування риби. У зв’язку з цим риболову необхідно знати прогноз погоди для складання плану лову, вибору місць рибалки. Проте погода і мікроклімат для обмеженого району можуть відрізнятися від прогнозів служби погоди для області, краю, республіки. Тому дуже важливо самостійно передбачати зміни погоди за місцевими ознаками і прикметами.

Прикмети переходу до негоди

дощ

дощ

 • Протягом декількох годин поволі, безперервно падає тиск (до вітру або опадів), швидко падає (до бурі).
 • Купчасті хмари, втрачаючи химерну форму, стають шаруватими.
 • Низовий вітер дме проти руху перистих хмар.
 • Температура повітря вночі і вдень майже однакова.
 • П’ять пелюсток заячої капусти не згортаються, як завжди.
 • Павуки тчуть багато павутини (до грози і вітру).
 • Сонце заходить за хмари.
 • Зірки мерехтять синіми відтінками.
 • Увечері і вночі роси немає. Ранішня роса довго не висихає. Крапельки її висять на кінчиках листя.
 • Ліс шумить без вітру.
 • Худоба збирається в купу. Коні хропуть. Півчі птахи замовкають. Чайки, ворони і галки кричать.
 • Головки кульбаби стискаються, зливаючись з навколишньою зеленню.
 • Колючки реп’яха розправляються.
 • Мурашники завмирають.
 • Черв’яки виповзають на поверхню землі.

Прикмети грозового дощу, що наближається

 • Вітер затихає, стає задушливо.
 • Ластівки носяться від низу до верху.
 • Хмари йдуть в різні боки.
 • Метелики-кропив’янки ховаються під дах.

Прикмети гарної стійкої погоди

Захід Сонця

Захід Сонця

 • Сонце сідає навіть серед хмар, але добре видно до відходу за горизонт, а захід забарвлений в золотистий колір.
 • Перед заходом сонця в його променях в’ються мошкара і комарі.
 • Дим від багаття піднімається вертикально вгору, а вугілля швидко покривається попелом.
 • Нічний туман біля річки і рясна роса на чагарнику і траві.
 • Деформація диска сонця і місяця при сході і заході.
 • Голосно співають жайворонки, високо літають ластівки, а чайки сідають на воду.
 • Бджоли рано вранці вилітають за взятком.
 • Риби і п’явки піднімаються до поверхні води.
 • Віночки у всіх денних квітів розкриті, а нігтики розпускаються з першими променями сонця.
 • Слабкий вітер південних напрямів несе павутинові нитки.
 • Видимі вдалині предмети немов утопають в серпанку.
 • Випрямляються довгі сухі гілочки ялин.

Календар рибалки на травень

Травень. У середній смузі (переважно під час розпускання берези) нереститься дрібний лящ, потім біля 9 травня (під час цвітіння черемхи) – середній, і біля середини (коли колоситься хліб) – найкрупніший. Нерест окуня, плітки, пічкура. Жор щуки після нересту і лов її на жерлиці і вудки (на живця). Клювання йоржа. Пічкур бере на перекатах і піску на черв’яка. Кінчається весняний лов минів. Ближче до середини місяця починає брати (зверху) уклейка (перед нерестом), крупний окунь йде в глибину, дрібний і середній тримається в травах. Починає брати линь.

Коли спекотно

Влітку при безхмарному небі і сильному сонці багато риб прагнуть піти із збіднених киснем верхніх шарів води на глибину, або під високий берег, або в тінь під навислі над водою дерева, або кущі.